Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > 3D-design - Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2009-08-18, 13:26   #19
ekankal
Veteran
 
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Sundsvall
Inlägg: 4 079
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Johan.spe Visa inlägg
Skulle vilja ge ett till tips, nämligen denna sorts "V signal"! Den visar signal åt båda hållen, och inte som den nuvarande signalen, åt bara ett håll! Skulle vara kul om den också kom med i signal paketet, ! (Inte så insatt i detta med skript och sånt, men det kanske går att använda samma skript som den nuvarande signalen har bara att den lyser igenom på båda hållen?) Och själva signal måste även ändra sitt utseende lite... ja du ser bilden,
Det kan du lösa genom att använda svs-vägsignaler.
Ta en hö. och en vä. flytta sen den ena så att dom kommer på samma sida (rygg mot rygg) och skjut sen ihop dom så får du en signal som på bilden, med lyse åt båda hållen.
Bifogade bilder
Filtyp: jpg Screen_949.jpg (174.2 KB, 588 visningar)
__________________
Ekan

Senast redigerad av ekankal den 2009-08-18 klockan 13:28.
ekankal besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:22.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009