Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Go Back   Svenska 3D-Tåg - Forum > Övrigt > Off-topic

 
 
Thread Tools Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
Old 02-06-2008, 11:19 AM   #3
Jared
Tidigare Ugglan_1
 
Join Date: Jun 2007
Location: Jönköping
Posts: 427
Send a message via MSN to Jared
Default

Quote:
Originally Posted by Alexander Ödman
Vad har du för optik? 70mm står det på de två senaste.

På sista bilden, valde du en lite längre slutartid för att få till snöflingorna?

Tycker tvåan är lite för underexponerad, om det nu inte var en mörk dyster känsla du ville ha.

På ett och två hade jag föredragit en större bländare för att få kortare skärpedjup. Bilderna upplevs lite platta tycker jag. Det gäller bilderna i ditt senasta inlägg i "tågbilder". En större bländare ger kortare skärpedjup och därmed mer dynamik och djup i bilden. Desutom får du ju snabba tider (om man nu inte vill ha lång tid, jag brukar sträva efter så snabb tid som möjligt).
Större bländare lägre bländartal? Men om man har en större bländare får man det inte lika skarpt över hela bilden, har jag rätt? Sedan ville jag få ett djup i bild ett och jag var inte helt säker på om man skulle ha en större eller mindre bländare, det kanse su kan svara på?

Bild nr två ville jag ha det lite ljusare. Upptäckte att bilden var lite mörk först när jag kom hem. Visserligen har jag börjat med raw format men bilden vart lite för mörk och fel exponerad när jag drog i reglagen en aning för mycket.

På bild tre valde jag en längre slutartid för att kunna mixtra lite med kontrasten och med ljuset därav en ljusare bild.

Men jag tackar för dina tips och kommentarer
Hoppsan glömde svara på din fråga om vad jag har för optik. På just dessa tre bilder har jag använt mig av Sigma Apo DG 70 - 300 mm 1:4-5.6 Macro 200 - 300 mm med en närgräns på 0.95 m
__________________
Jag vill ha all form av kritik, både teknisk och konstruktiv kritik

Last edited by Jared; 02-06-2008 at 11:23 AM.
Jared besöker inte forumet just nu   Reply With Quote
 

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump



All times are GMT +2. The time now is 01:19 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009