|
| Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
|||||||
| Registrera | Members Area | FAQ | Medlemslista | Community-ware/Modell-shop | Sök | Dagens inlägg | Markera forum som lästa |
|
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
|
#2 |
|
Niträknare & STW-member
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Segeltorp, , Sweden.
Inlägg: 1 428
|
Först ska man väl säga att det fanns inte alls så många signaler som i dag. Oftast fanns det en infartssignal i varje ände av en mindre station och inte mycket mer. En uppsättning svenska semaforer till TRS skulle sitta bra och även den äldre "T-semaforen" vore passande till äldre banor.
För att ta ett exempel så hade den medelstora stationen i Malmköping en infartssignal i varje ände. Dessa tillsammans med de yttersta växlarna i varje ände kunde manövreras från ett vevställverk nedanför stationshuset. Avgångssignalering skedde med signalstav och övriga växlar lades om "på plats".
__________________
Kenny |
|
|
|
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|