Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Övrigt > Off-topic

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2004-01-24, 09:28   #1
pglrtrain
Member
 
Reg.datum: Aug 2002
Ort: , , Sweden.
Inlägg: 36
Standard Räddningsverket fick X2000-vagn

Detta stog SLA 2004-01-22. Med en stor bild på en manövervagn lastad på en lastbil.

Räddningsverket fick X2000-vagn


En X2ooo-vagn levererades på onsdagen till Räddningsverkets övningsfält i Hasslum. Vagnen kommer att användas i utbildningen, och ger eleverna nya möjligheter att öva på ett realistiskt vis.

Vagnen har transporterat med poliseskort från Kalmar. Där har den stått under flera år sedan den blivit lite skev efter en mindre incident.

Till Räddningsverket, centrum för risk och säkerhetsutbildning i Skövde (CRS), anlände ekipaget strax efter lunchtid på för onsdagen. Detta innebär att Skövde kommer att vara den enda platsen i Sverige där det finns en X2000-vagn med inriktning mot räddning.

- Det här blir ett jättelyft för den oss. Vi kan öva på ett realistiskt sätt i en realistisk miljö, säger Ola Johansson, lärare.

CRS Skövde kommer nu att och kunna utbilda i vilka möjligheter och begränsningar man står inför vid en eventuell tågolycka. Syftet är att Ola Johansson, tillsammans med kollegan Dan Wargclou, ska sammanställa ett koncept att erbjuda olika inressenter. För det finns ett behov av den här typen av utbildning.

Hjulen placerades allra först på järnvägsspåret på övningsfältet. Därefter lyftes den 23 ton tunga 21 meter långa vagnen på plats med hjälp av lyftkranar. X2000-vagnen har skänkts av Bombardier transportation.


pglrtrain besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp

Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
X14 och X2000...? Pson Off-topic 0 2002-07-19 10:16
Sammankopplade X2000... Pson Off-topic 3 2002-06-10 22:34
Vilket X2000 är vackrast? Pson Off-topic 14 2002-06-08 20:58
Projekt Linx X2000 Pson MS Trainsimulator - Allmänt om MS Trainsimulator / Open Rails 4 2002-06-03 18:44



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 10:49.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009