Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Övrigt > Off-topic

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2003-03-20, 20:14   #20
Mtr
Senior Member
 
Reg.datum: Dec 2001
Ort: , , .
Inlägg: 129
Standard


[/quote]

Kanske bör du ta reda på lite mer vilka som står bakom detta ? Det har jag gjort...ett axplock

Rättvisepartiet-Socialisterna
Svensk-kubanska föreningen
Svensk-koreanska föreningen
Sveriges Kommunistiska Parti, SK
KPMLr
Attac Sverige

Anser du att ovanstående "grupperingar" står för en seriös och trovärdig bild utav konflikten ? De flesta utav dessa "grupperingar" står bakom kommunismen, behöver jag nämna hur många som dödats genom kommunsitiska regimer ? ca 100 miljoner människor och dessa grupper kämpar för fred och rättvisa ?

Nazism och kommunism är två ideologier som förtrycker, använder våld samt är utav diktatorisk karaktär...

Självklart står ovanämnda människor bakom Saddam Hussein och hans diktatur, likväl som de stöder nord korea och kuba, givetvis vill dessa sprida sin populistika propaganda och låta föra människor bakom ljuset i tron att det är för fred.

Jag är rädd för att du har förts bakom ljuset Kvarna, men jag klandrar dig inte, men nu vet du



Jonte

[/quote]


Ddet tråkiga i det hela är att vi har aldrig haft ett kommunistist land som styrts efter kommunismens ideal och normer.
Det har alltid hängt sig när makten ligger hos en person.Enligt ideologin så ska makten spridas och landet i sig ska inte finnas som en enhet utan det ska delas upp i flera små självstyrande samhällen,så kallade sovjeter.Detta har aldrig hänt,så det är synd att det aldrig provats fullt ut.Vad nationalsocialism leder till har vi märkt men vad kommunism leder till har vi aldrig fått reda på då detta bara har varit en språngbräda in i diktatur och utnyttjats av människor som stalin.Sen att folk mördar i politikens namn är en annan sak,tnk bara på vad de olika religonerna står för.angående kriget så är det bra att sadam försvinner men det är synd att det är usa som ska va hjälten då detta bara är en affärsfint och propagandafint från deras sida.Man får hoppas att om dom nu ska vara världs polis som slåss för folks rättigheter så fixar dom till irak ordentligt efter dom förstört det,sen kan dom ge sig in i iran samtidigt och sparka ut deras diktator.Efter detta så vore det bra om USA började avrusta och aveckla sitt försvar,sina kärnvapen och sina biologiska stridsmedel.

/Stefan

Mtr besöker inte forumet just nu  
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp

Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
Kriget mot Irak knasen Off-topic 8 2003-02-16 10:20



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:05.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009