Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2016-02-27, 15:45   #2
korvtiger
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
Standard

Vi behöver nog lite mer information för att hjälpa dig.
Först och främst, vilken Trainz version är det du använder? Och kan du ge exempel på några lok/vagnar som inte fungerar?

Antagligen så saknar du några dependencies till vagnarna (alltså tillbehör, så som vagnshjul, någon last, en 'motor', STLs koppelsystem etc.). Du kan ta reda på vilka saker du saknar med hjälp av programmet Content Manager (CM), som är det programmet du installerade vagnarna/loken med. Såhär gör du det:

1. Dubbelklicka på Trainz-ikonen, men starta inte upp själva spelet. Stanna vid den första menysidan.
2. Välj alternativet 'Manage Content' eller bara 'Content' om du kör en äldre version av Trainz.
3. Leta reda på de vagnar som det är fel på. Du kan antingen söka på deras namn eller välja filtret 'Faulty' som gör att alla saker som det är något fel på dyker upp.
4. När du hittat vagnarna som det är fel på, högerklicka på en av dem och välj 'View Errors & Warnings'. Där kommer det att stå vad som är fel. Om det saknas dependencies så kommer dessa att listas med deras unika ID som ser ut något i stil med: <kuid:xxxxxx:yyyy>. Lista dessa som du saknar och posta här.
__________________
-k-
korvtiger besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 10:46.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009