Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Landskapsdesign - Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2011-06-18, 10:50   #33
ekankal
Veteran
 
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Sundsvall
Inlägg: 4 079
Standard

Bäste herr spyfrog, här får du några synpunkter på din senaste skapelse, Wij stn.
Eftersom det var lite av en beta, och sådana är väl till för att åtgärdas om man hittar något som kanske inte är 100%.
Nightmeshen (fönstren) "fladdra", och så har du missat lite, så att det lyser en "springa" bredvid fönstren (se bild 1), men det har du väl redan upptäckt skulle jag tro.

Sen tycker jag personligen att det är för skarpt, vitt ljus i fönstren (det är det i.o.f i nästan alla andras objekt oxå).
Ser lite naturligare ut om man dämpar ljuset, och duttar i lite mörka "fläckar" här å där i rutan (se bild 2).

Som jag brukar säga, ren vitfärg funkar inte i Trainz, det ser bara katastrofalt tokvit ut, oavsett på vilka objekt man anväder det på .

Annars var det ett snyggt bygge .
Bifogade bilder
Filtyp: jpg unnamed_20110618_0003.jpg (89.9 KB, 106 visningar)
Filtyp: jpg unnamed_20110618_0005.jpg (75.6 KB, 105 visningar)
__________________
Ekan
ekankal besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 23:09.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009