Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > DTG - Train Simulator > Landskapsdesign - DTG - Train Simulator

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2010-01-25, 19:40   #1
Pierre
Hedersmedlem
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sundsvall, Sweden.
Inlägg: 6 919
Standard Landskap med DEM data

Börjar om med min rutt och tänkte prova göra landskapet med DEM data.

Hitta koordinater för Sveriges gränser (norr, söder, väst och öst) här: http://www.sverigeatlas.se/ Stämmer dom?

Ladda ner alla hgt-filerna här: http://dds.cr.usgs.gov/srtm/version2_1/SRTM3/Eurasia/ och här: http://www.viewfinderpanoramas.org/dem3.html#scand för att täcka hela Sverige. Tog allt från N55-N72 och E10-E30.

Är det nu bara att lägga in dom i RailWorks/DEM/SRTM, göra en route template, skapa en rutt och sen in i editorn och trycka T-tangenten?
__________________
Mvh Pirpen
Pierre besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:11.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009