Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Övrigt > Off-topic

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2007-08-01, 23:24   #11
Deskgrunt
Hedersmedlem
 
Reg.datum: Jan 2005
Ort: , , Sweden.
Inlägg: 809
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Schulz
Det bästa för att undvika virus och spam är att använda Firefox. Men sen har ju inte MSN något med Firefox att göra, så var försiktig när det gäller Messenger.

Du slipper i princip popups och spam, jämfört med IE, som inte har en inbyggd popupkiller. Externa popupkillers brukar aldrig funka.
Nja, det där är ju inte helt sant...

För det första så har IE haft popupkiller både i IE6 och IE7 och den funkar lika bra som hos Firefox.

Sen har även Firefox sina öppna hål som i takt med att den blivit mer populär utnyttjas mera flitigt. Var en ganska kritisk sådan för ett tag sen.

Webbläsaren har heller inte så mycket med att undvika virus att göra utan fortfarande är det uppdaterad virusscanner som gäller. Skulle man sen ändå får en mask så är en mjukvarubrandvägg viktig för att larma om något okänt program vill nå nätet. Men allra viktigast är sunt förnuft och att tänka INNAN man öppnar en fil eller klickar OK på en fråga... En annan bra regel är att slå ifrån epostläsarens förhandsgranskning så man kan radera spammail utan att ens öppna dem.

Själv tillhör jag den äventyrliga typen som visserligen har uppdaterad virusscanner installerad men den är normalt sett frånslagen och jag scannar bara misstänkta filer manuellt.

simonbertilsson: Du kan scanna datorn online via sidan här: http://www.bengan.com/it/virus/

En skaplig GRATIS antivirus att installera: http://free.grisoft.com/
Observera att det är utan branvägg... Jag kör fortfarande med en gammal version av ZoneAlarms brandvägg som funkar bra, tror den fortfarande finns som gratis med.
__________________
/MVH Patrik

Senast redigerad av Deskgrunt den 2007-08-01 klockan 23:44.
Deskgrunt besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:24.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009