Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > DTG - Train Simulator > DTG - Train Simulator - Allmänt

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2011-10-03, 16:31   #8
wigerup
Banned
 
Reg.datum: Oct 2007
Ort: umeå
Inlägg: 25
Smile

Jag har testat både intel 310 serien och ozc vertex 2 och 3. Den som är mest stabilast är utan tvekan Intels SSD. Snabbast är OZC vertex 3 eftersom den är nyast men lite problem med firmware upgraderingen.
Lättast att upgradera firmware är utan tvekan Intels SSD.
Det är dock helt klart att om man vill snabba upp sin dator så ger en SSD disk det absolut mest märkbara resultatet.
Att Pierre: Du har för lite ramminne. Passa på att uppgradera ditt ram minne medan det är bra priser på minnen. SSD diskarna suger lite mer.
Idag är nästna minimum minne 8 GB och DDR-3.
Ditt grafikkort är bra, själv har jag ett 5770 och det går alldeles utmärkt såväl i RW3 som i Flightsim X ( som jag kört i 15 år nu) med bra fps ( klarar t.o.m Captain Sims addons i FSX vilket inte säger lite. Men faktum är att FSX går väsentligt snabbare också med SSD.
MVH
Björn
wigerup besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:08.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009