| 
	
| Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. | 
		
			
  | 
	|||||||
![]()  | 
	
	
| 
		 | 
	Ämnesverktyg | Visningsalternativ | 
| 
			
			 | 
		#16 | 
| 
			
			 Medlem 
			
			
			
			Reg.datum: Aug 2001 
				Ort: Stockholm,& Småland  , Sweden. 
				
				
					Inlägg: 5
				 
				
				
				
				
				 | 
	
	
	
		
		
			
			 
			
			Kör med 4Gb ddrII 800mhz minne xp-pro och quad core 2,4ghz + 8800gts 640Mb på ett Gigabyte p35-DQ6 moderkort och det går hyggligt bra men ibland får jag laddryck i högre farter(dvs över 100mph) med alla inställningar på max. 
		
		
		
		
		
		
		
	Nu är systemet dock helt otweakat och Samsung 320Gb sataII disken känns rätt slö, ska kanske sätta in en WD raptor istället + lite oc. Simulatorn borde helt klart ha putsats lite till(rätt rejält) på innan spelsläpp. Hoppas man inte får vänta allt för länge på patchning för ett bättre fungerande simulator. Hoppas utvecklingsverktygen som kommer fungerar bra så det kan bli samma fina utveckling av svenskt material som till gamla msts. det är ju det som fortfarande gör msts roligt att köra trots en del brister. Minnet är billigt just nu och att ha 4Gb är inte fel även om man bara kommer åt maximalt runt 3,5Gb i ett 32bit system. Vista tar mer resurser än xp och börjar man fundera på 64bit ska man nog inte ha mindre än 4GB tycker jag.  | 
| 
		 | 
	
	
	
		
		
		
		
			 
		
		
		
		
		
		
		
			
		
		
		
	 | 
| 
			
			 | 
		#17 | 
| 
			
			 Hedersmedlem 
			
			
			
			Reg.datum: Mar 2002 
				Ort: Trollhättan 
				
				
					Inlägg: 9 861
				 
				
				
				
				
				 | 
	
	
	
		
		
			
			 
			
			Minnet och moderkortet ska anpassas. Det hjälper inte om man vill ha mer minne än moderkortet tillåter. Det har jag fått veta av datortekniker i Trollhättan.
		 
		
		
		
		
		
		
			
		
		
		
		
	 | 
| 
		 | 
	
	
	
		
		
		
		
			 
		
		
		
		
		
		
		
			
		
		
		
	 | 
| 
			
			 | 
		#18 | |
| 
			
			 STW-member 
			
			
			
			
	 | 
	
	
	
		
		
			
			 Citat: 
	
 
				__________________ 
		
		
		
		
	Janne Admin Svenska 3D-Tåg - Det är bara döda fiskar som flyter med strömmen.  | 
|
| 
		 | 
	
	
	
		
		
		
		
			 
		
		
		
		
		
		
		
			
		
		
		
	 | 
| 
			
			 | 
		#19 | 
| 
			
			 Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem 
			
			
			
			Reg.datum: Aug 2001 
				Ort: Huddinge, Sweden. 
				
				
					Inlägg: 6 377
				 
				
				
				
				
				 | 
	
	
	
		
		
			
			 
			
			Hittade minne på 2G till bra pris, tror jag. 482:- hos Inet. 
		
		
		
		
		
		
			http://www.inet.se:80/?page=product&...4221&a=5304221 
				__________________ 
		
		
		
		
	Bengan  | 
| 
		 | 
	
	
	
		
		
		
		
			 
		
		
		
		
		
		
		
			
		
		
		
	 | 
| 
			
			 | 
		#20 | 
| 
			
			 Hedersmedlem 
			
			
			
			Reg.datum: Jan 2005 
				Ort: ,  , Sweden. 
				
				
					Inlägg: 809
				 
				
				
				
				
				 | 
	
	
	
		
		
			
			 
			
			Janne nämner en viktig sak... 
		
		
		
		
		
		
			Skall man köra mer än 3GB så MÅSTE det till 64-bitars Windows. Har man 32-bitars så används max 3GB oavsett om man har mer installerat. 
				__________________ 
		
		
		
		
	/MVH Patrik  
			 | 
| 
		 | 
	
	
	
		
		
		
		
			 
		
		
		
		
		
		
		
			
		
		
		
	 | 
| 
			
			 | 
		#21 | 
| 
			
			 Medlem 
			
			
			
			
	 | 
	
	
	
		
		
			
			 
			
			Jag har ju som bekant en ny dator som har 2 GB RAM och GeForce 7900GT på 256MB. Kör Vista Home Basic och jag har inte märkt några hack eller hinder.
		 
		
		
		
		
		
		
			
				__________________ 
		
		
		
		
	You'll Never Walk Alone 
			 | 
| 
		 | 
	
	
	
		
		
		
		
			 
		
		
		
		
		
		
		
			
		
		
		
	 |