| 
	
| Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. | 
		
			
  | 
	|||||||
![]()  | 
	
	
| 
		 | 
	Ämnesverktyg | Visningsalternativ | 
| 
	 | 
| 
			
			 | 
		#1 | 
| 
			
			 Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem 
			
			
			
			Reg.datum: Aug 2001 
				Ort: Huddinge, Sweden. 
				
				
					Inlägg: 6 377
				 
				
				
				
				
				 | 
	
	
	
		
		
			
			 
			
			Se vad jag hittade, i en gammal mapp från TRS2004 och som jag har fått in i Tane. 
		
		
		
			Tomas Tbis-vagnar gjorda efter några kort, från mina modellvagnar. Så nu blir det till kloning och fixa lastning på dom. Samt ett försök att få till texturegrupp på dom också, samt mörka ner SKF-vagnarna. Då dom är alldeles för vita och blänkande i Tane. . 
				__________________ 
		
		
		
		
	Bengan  | 
| 
		 | 
	
	
	
		
   
		
		
		
		
		
		
		
			
		
		
		
	 | 
| 
			
			 | 
		#2 | |
| 
			
			 Veteran 
			
			
			
			Reg.datum: Jun 2008 
				Ort: Sundsvall 
				
				
					Inlägg: 4 080
				 
				
				
				
				
				 | 
	
	
	
		
		
			
			 Citat: 
	
 Dom påminner lite om DANBULAN's Tbis vagnar som finns på DLS, men verkar vara bättre mappad  .Hur som helst, jag har texturer till en Net Rail Tbis, men den är gjord på en DANBULAN-vagn (den enda Tbis som jag har hittat), men den går säkert att meka till, och använda till din texture grupp. Hojta till om du är intresserad  . 
		
				__________________ 
		
		
		
		
	Ekan  | 
|
| 
		 | 
	
	
	
		
		
		
		
			 
		
		
		
		
		
		
		
			
		
		
		
	 | 
| 
			
			 | 
		#3 | |
| 
			
			 Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem 
			
			
			
			Reg.datum: Aug 2001 
				Ort: Huddinge, Sweden. 
				
				
					Inlägg: 6 377
				 
				
				
				
				
				 | 
	
	
	
		
		
			
			 Citat: 
	
 Har hittat fler Tbisar i mitt gamla TRS2004 och dom vagnarna ovan. Som Tomas har gjort efter mina gamla kort, är gjorda på Danbulans Tbis. Dom sista, som jag har hittat. Har även plattform i ena änden och vagnen är som du säger, bättre mappad. Du får gärna skicka över texturen och har du en bättre boggie. Så får du gärna skicka med den också. För boggien som tillhör vagnen. Där försvinner hjulen, när man zoomar in för nära inpå vagnen. Så där måste jag annars leta reda på en bättre. 
				__________________ 
		
		
		
		
	Bengan  | 
|
| 
		 | 
	
	
	
		
		
		
		
			 
		
		
		
		
		
		
		
			
		
		
		
	 |