![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Medlem
Reg.datum: Apr 2012
Ort: Vimmerby
Inlägg: 333
|
![]()
Hej, jag undrar hur man kan "reskinna" ett tåg/vagn.
Vilka program skam man använda? Hur är det med den som skapade modellen man reskinnar? Hur får man skinnet att vara på tåget ( mina tidigare försök resulterade i ett helvitt tåg.....)?
__________________
/MVH Hugo, Småländsk loktok som byggde ÖJ, men nu bygger HWJ i trainz ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
|
![]()
Du behöver en grafikeditor, som Photoshop, Paint Shop Pro, eller gratisvarianten Gimp. Givetvis behövs det en del kunskap om programmet dessutom.
För att göra en ommålning så klonar du lämpligen loket eller vagnen i CM och bara gör om de texturer som ingår. Men sedan till det kluriga, för att få släppa en omgjord modell så måste du ha originalbyggarens medgivande om det ej står att du får använda hans modell till repainting i config eller på stället du laddade ned det ifrån. Ibland säger de att man får göra ommålningar under förutsättningen att du ger personen creds för modellen på ett visst sätt. Om man ej får tag i den som gjorde modellen från början och det inte står uttryckligen att det är förbjudet att sprida modellen vidare i configen så kan du ju på egen risk lägga upp din kopia, men var då noga med att skriva där du lägger upp den och även i configen vem som gjort modellen från början och att du bara repaintat den. Använd lite sunt förnuft så ska det nog gå vägen. Att sno någons modell är en sak, men om du tackar byggaren för den fina modellen i configen så skulle ju inte jag längre kalla det för tjuveri.
__________________
-k- |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem
Reg.datum: Apr 2012
Ort: Vimmerby
Inlägg: 333
|
![]()
Här kommer resultatet
![]() inte så bra va? ![]() NÅGON SOM VET HUR MAN LADDAR UPP BILDER SOM MAN TAGIT MED GRATISVERSIONEN AV FRAPS????????
__________________
/MVH Hugo, Småländsk loktok som byggde ÖJ, men nu bygger HWJ i trainz ![]() Senast redigerad av legotrainzman den 2012-07-05 klockan 12:56. Anledning: fråga |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem
Reg.datum: Dec 2009
Ort: Malmö
Inlägg: 2 055
|
![]()
Öppna fotoredigeringsprogrammet, leta rätt på de nedladdade filerna, klicka sen på Öppna som och glöm inte att ändra filformatet till BMP.
Nisse |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Huddinge, Sweden.
Inlägg: 6 376
|
![]()
Inte bmp, ska vara jpg.
__________________
Bengan |
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem
Reg.datum: Apr 2012
Ort: Vimmerby
Inlägg: 333
|
![]()
Jag får det inte att funka
![]()
__________________
/MVH Hugo, Småländsk loktok som byggde ÖJ, men nu bygger HWJ i trainz ![]() |
![]() |
![]() |