Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Övrigt > Off-topic

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2010-03-22, 21:57   #1
bönan
Veteran
 
Reg.datum: Jul 2008
Ort: Fagersta
Inlägg: 5 542
Unhappy Vad ska detta betyda?

Plötsligt kommer det här upp! Vad tusan innebär det?
Bifogade bilder
Filtyp: jpg Aktivering.jpg (30.1 KB, 112 visningar)
__________________
Mvh Björn

Tågklarerare, Fagersta Central, Nora, Smedjebacken och Mora
bönan besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
Gammal 2010-03-22, 22:44   #2
Schulz
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2006
Ort: Älmhult
Inlägg: 258
Skicka ett meddelande via MSN till Schulz
Standard

Du använder tydligen ingen aktiverad Windows-version. Det blir ju så när man installerar samma OEM på mer än en dator. Då blir det så här. Hade liknande problem innan, men köpte sedan Home Premium med OEM-licensen, vilket gör att man enbart kan registrera operativsystemet på en dator.
__________________
You'll Never Walk Alone
Schulz besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2010-03-22, 23:10   #3
pussgurkan
Medlem
 
Reg.datum: Jun 2003
Ort: , , .
Inlägg: 212
Thumbs down ikke sa nicke

Det du har installerat är en testversion (Pre release = förhandsversion) av Vista, den går en viss tid och måste därefter uppdatras av en skarp d.o..
det har ingenting med registrering att göra, går ej att använda efter ett visst datum.
notera att då detta är en betaversion (förmodligen RC1) så innehåller den ej alla drivers och program som den skarpa versionen har,
utan är en betatest version för att Microsoft skall få feedback på fel i OP samt att tillverkare skall komma åt och skriva drivers etc till OP
kolla på denna länk http://keznews.com/2946_Vista_Pre-Re...Set_To_Explode
__________________
Hemsida: http://www.lundborg.st/Go.htm
Mail: trainmaker@mypost.se

Senast redigerad av pussgurkan den 2010-03-22 klockan 23:19.
pussgurkan besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2010-03-23, 15:50   #4
bönan
Veteran
 
Reg.datum: Jul 2008
Ort: Fagersta
Inlägg: 5 542
Standard

Men hur ska jag lösa det? Jah har haft min dator i ca 3 år med samma operativsystem, och det har aldrig krånglat på det här sättet förut. Men datorn har varit på service för ett tag sedan, och det är möjligt att något hände då?
__________________
Mvh Björn

Tågklarerare, Fagersta Central, Nora, Smedjebacken och Mora
bönan besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2010-03-23, 19:38   #5
Basse
Medlem
 
Reg.datum: Jun 2004
Ort: Stockholm
Inlägg: 797
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av bönan Visa inlägg
Men hur ska jag lösa det? Jah har haft min dator i ca 3 år med samma operativsystem, och det har aldrig krånglat på det här sättet förut. Men datorn har varit på service för ett tag sedan, och det är möjligt att något hände då?
Installerades datorn om under service? Samt är din installation en original installation? Annars är det som pussgurkan säger.
Ifall de är service som installerat så gå tillbaka och kräv en riktig installation. Annars får du görat själv.
__________________
/Tänk först. Tänk igen. Tänk igenom allt en gång till. Skriv sen.\\Basse
Basse besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2010-03-23, 20:04   #6
Pierre
Hedersmedlem
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sundsvall, Sweden.
Inlägg: 6 919
Standard

Låter nästan otroligt att dom på servicen installera om datorn med en testversion av ett operativsystem och inte sa nått. Vad är det för klåpare!?????

Har du operativsystemet, så formatera disken och lägg in OS själv. Kan du inte, så ta hjälp av nån som kan. Jag skulle inte gå tillbaka, nästa gång kanske du får Windows 95 på datorn!
__________________
Mvh Pirpen
Pierre besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:57.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009