| 
	
| Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. | 
		
			
  | 
	|||||||
![]()  | 
	
	
| 
		 | 
	Ämnesverktyg | Visningsalternativ | 
| 
	 | 
| 
			
			 | 
		#1 | 
| 
			
			 Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem 
			
			
			
			Reg.datum: Aug 2001 
				Ort: Huddinge, Sweden. 
				
				
					Inlägg: 6 377
				 
				
				
				
				
				 | 
	
	
	
		
		
			
			 
			
			Lite info. 
		
		
		
		
		
		
			Om någon skulle råka ut för samma sak, som jag råkade ut för. Att alla produkter försvinner i listan. Se bild och fel från Lennarts tråd med Transformatorvagn. http://www.e-buzz.se/forum/showpost....7&postcount=22 Efter en halv dags letande, så hittade jag felet för mig. Hade laddat hem en produkt, som hade en missing kuid. När jag tog bort denna, så fick jag tillbaks allt i listan igen. När jag installerade den på nytt, så försvann allt i listan igen. Efter en jäkla massa letande, så hittade jag kuiden som saknades. När den saknade kuiden blev installerad, så fungerade allt igen i listan. 
				__________________ 
		
		
		
		
	Bengan  | 
| 
		 | 
	
	
	
		
   
		
		
		
		
		
		
		
			
		
		
		
	 | 
| 
			
			 | 
		#2 | 
| 
			
			 Medlem 
			
			
			
			Reg.datum: Apr 2012 
				Ort: Vimmerby 
				
				
					Inlägg: 333
				 
				
				
				
				
				 | 
	
	
	
		
		
			
			 
			
			Hur gjorde du för att hitta den "feladne länken". Jag har själv samma problem
		 
		
		
		
		
		
		
			
				__________________ 
		
		
		
		
	/MVH Hugo, Småländsk loktok som byggde ÖJ, men nu bygger HWJ i trainz  
			 | 
| 
		 | 
	
	
	
		
		
		
		
			 
		
		
		
		
		
		
		
			
		
		
		
	 | 
| 
			
			 | 
		#3 | |
| 
			
			 Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem 
			
			
			
			Reg.datum: Aug 2001 
				Ort: Huddinge, Sweden. 
				
				
					Inlägg: 6 377
				 
				
				
				
				
				 | 
	
	
	
		
		
			
			 Citat: 
	
 Gjorde en cdp-fil utav alla hemladdade produkter för september. Därefter raderade jag alla produkter, som jag hade installerat i september. Felet kvarstod. Gjorde likadant med alla produkter, som jag hade installerat i augusti. Sparade som cdp-fil, tog bort alla produkter som hade blivit installerade i augusti. Felet kvarstod fortfarande. Fick gå flera månader tillbaka, tills jag hittade den felande länken. När allt började fungera igen, så installerade jag tillbaka den allra sist sparade cdp-filen (låt oss säga maj). Felet kom tillbaka. Då sparade jag (gjorde cdp-fil) istället för varje produkt, som var installerad i maj, var för sig (innan hade jag sparat alla, under samma månad). Sen installerade jag dom, en efter en och till slut, fann jag den felande länken eller produkten som ställde till allt. Haft ett liknande fel tidigare och då gjorde jag som ovan. Nu sist, så hade jag lite mer tur och fann felet mycket snabbare. Då den felande produkten, hade en gul pusselbit för mig. Så leta först, efter gula pusselbitar bland produkterna. 
				__________________ 
		
		
		
		
	Bengan  | 
|
| 
		 | 
	
	
	
		
		
		
		
			 
		
		
		
		
		
		
		
			
		
		
		
	 | 
| 
			
			 | 
		#4 | 
| 
			
			 Medlem 
			
			
			
			Reg.datum: Apr 2012 
				Ort: Vimmerby 
				
				
					Inlägg: 333
				 
				
				
				
				
				 | 
	
	
	
		
		
			
			 
			
			Ok, men hur får du bara fram produkterna?
		 
		
		
		
		
		
		
			
				__________________ 
		
		
		
		
	/MVH Hugo, Småländsk loktok som byggde ÖJ, men nu bygger HWJ i trainz  
			 | 
| 
		 | 
	
	
	
		
		
		
		
			 
		
		
		
		
		
		
		
			
		
		
		
	 |