![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
![]() |
#1 |
Veteran
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
|
![]()
Vi hade en del problem att få pantografen på malmloket på rätt höjd och eftersom jag hatar "trial and error" så gjorde jag en "analys" av "track, luftledning och pantograf" och fick fram en formel som vara av intresse för dom som bygger ellok:
Pantografer har ju en b.r.main i origo och avståndet mellan origo och strömskenans högsta punkt i uppfällt läge måste man känna till: Jag kallar det h(panto). luftledningens höjd över nollplanet i Trainz är 6,00 m och rälshöjden 0,30 m. Jag har kommit fram till att följande formel alltid stämmer för vad z-koordinaten för fästpunkten a.pant0(1...) skall vara: z = 6,0625 - 0,3 - h(panto) (För Oa-loket är h(panto) = 2,01 som ger att a.pant0 skall placeras med z-koorinaten: z = 6,0625 - 0,3 - 2,01 = 3,7525 m. Det stämde perfekt!
__________________
![]() "Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti LAn ![]() |
![]() |
![]() |