Svensk cab-bana
En liten påskkaramell att suga på: Under drygt ett och ett halvt års tid har jag flitigt arbetat med att bygga en svensk cab-bana. I dagarna (veckorna?) betatestas den. Banan är inte lång. Den går utefter Dalslands möte med Vänern mellan Mellerud och Åmål med blindspår mot Bengtsfors och Svanskog.
Banan är från början byggd för att köras i cab-miljö – i stora drag ett halv baseboards bredd men innehållsmässig mycket stor - drygt 600 mb.
Problemet är distributionen. Hur det ska löses är inte klart. Det kan exempelvis ske genom att jag gratis levererar banan i CD till Forumets medlemmar. Omkostnaderna står jag själv för. Se det som ett tack för all den hjälp jag själv fått genom Forum-medlemmarnas oegennyttiga insatser och som jag utnyttjat till Svensk cab-bana.
I bifogad pdf-fil några bilder ur banan – dock inte i cabperspektiv utan mer som översikt.
Nisse
|