<center>
STW klart för Service Pack 3!</center>
Konverteringen till SP3 av allt rullande material som STW hittils gett ut är nu helt klart. Allt gammalt material har fått nya parametrar och KUID anpassade för SP3. Det är även packat med Content Dispatcher 2. Det har blivit många nyheter också:
- 20 stycken nya passagerarvagnar av 60-talstyp: Intercity, Blå-Svarta och Interregio. Alla med animerade hjul.
- 3 stycken Gbs godsvagnar: SJ, Banverket och Posten.
- En ommålning av Da till en ljusblå Shortline Väst.
Från och med nu kommer allt material som STW gör att vara helt kompatibelt med SP3. Trainz måste alltså vara uppdaterat till
http://www.auran.com/trainz/servicepacks.htm och
http://www.auran.com/trainz/contentcreation.htm för att man skall kunna använda det som finns där.
VIKTIGT!
Eftersom KUID och kataloger är ändrade så är det viktigt att man tar bort alla gamla kataloger som installerats från STW sen tidigare. Gör man inte det så kommer det att uppstå konflikter och andra konstigheter. Tyvärr går det inte att undvika att man måste göra detta manuellt. I den här listan så står det vilka kataloger som skall tas bort.
<center>Välkomna!
http://msts.e-buzz.net/stw/
Svenska Tågwerkstäderna
Fredrik, Mats och Janne
</center>
/Mats