Bara bra Olaf, att du säger vad som är bra och inte. Får man inte reda på det som inte är bra, så kan man inte förbättra sig.
Angående det du tycker är minus med sidan:
- Svårläst text i menyn.
Är det typsnittet, färgen eller storleken som är felet? Jag tycker inte den är svårläst, men jag vet ju visseligen vad som ska stå där.
- Sidan är lite smal, öka gärna bredden!(svårt kanske om man inte kör med % och css)
Jag ville att sidan skulle bli smal, men kanske den blev för smal!????
- Texten ändras på de olika knapparna i menyn, blir mycket svårläst!
Texten ändras för att när du t.ex. klickar på Om oss, så behöver det inte stå i menyn på den sidan. Men det kan vara förvirrande att texten byter plats.
- Ovaliderad kod, inte säkert den fungerar bra i alla webbläsare(inte så relevant för en sådan sida iofs).
Hur gör jag på annat sätt då? OBS! Jag kan bara Front page (och knappt det!).
Att jag valde färgerna grått och rött beror på att Daniel tänker använda dom färgerna på tågen (om jag fattat rätt????). Så jag trodde det skulle passa till sidan också!?
Sidan är mer eller mindre en provsida och ett förslag ifrån mig. Allt går att ändra på, så den passar bolaget...och vilka tåg och rutter det blir är nog inte klart än (jag tog några bara!)!?
__________________
Mvh Pirpen
|