Visa ett inlägg
Gammal 2005-09-19, 16:38   #2
Dson
Medlem
 
Reg.datum: Jul 2002
Ort: Morgongåva, Uppland, Sweden
Inlägg: 2 767
Skicka ett meddelande via MSN till Dson
Standard

Om du råkar ut för en signal som står i stopp, så kan du alltid begära tillstånd att få passera stoppsignal. Det gör du genom att trycka in "tab" (finns ofta ovanför Caps Lock).

Då kommer du få ett svar, som antingen är "permission delied" eller "Permission granted" (stavning?). Vid det sistnämda är det bara att passera signalen, lagom hastighet är ca 15-20 km/h. Sedan får du avvakta och se vad nästa signal säger.

Denna funktion, att be om tillstånd, är speciellt användbar på t.ex. bangårdar när man växlar.

Ofta brukar det fungera att lägga om en växel manuellt, även i en aktivitet, men det beror på om växeln är manuell eller automatiskt. Men här kommer ruttbyggarna bra in, jag kan mer inom aktivitetsskapande
__________________
På internet kommunicerar vi med tecken. Om du stavar och skriver som en idiot kommer du också att bli behandlad som en.
Dson besöker inte forumet just nu   Svara med citat