Visa ett inlägg
Gammal 2003-04-16, 19:07   #8
mikael512
Hedersmedlem
 
Reg.datum: Sep 2002
Ort: Malmö , Sweden.
Inlägg: 77
Standard

Hej,

tror inte att det är rundgångsspåret som ställer till det, snarare att spårdatabasen har ändrats efter det att signalerna placerats ut. Jag har råkat ut för samma fenomen när jag varit inne och meckat lite med JBJ.

Det finns ett ganska enkelt sätt att rätta till signalerna i KMJ så att de visar Kör (en grön) då växeln ligger rakt fram och Kör 40 (två gröna) då växeln ligger i sidoläge. Gör så här:

1) Öppna KMJ i route editorn och välj Properties för den felvisande signalen.
2) Välj fliken Signal.
3) Klicka på Link.
4) I fönstret som nu kommer upp kan man markera en spårbit grön efter signalen. Signalen fungerar som så att den visar Kör om tågvägen i spelet ligger till den grönmarkerade spårbiten, annars visar den Kör 40. Man ska alltså grönmarkera den spårbit som ligger rakt fram i växeln. Som du ser så är rätt spårbit markerad, men strunt i det, markera spårbiten som går i växelns kurvläge istället (alltså gör fel).
5) Välj Close och OK.
6) Markera nu signalen på nytt och plocka fram Link-fönstret igen. Markera nu spårbiten rakt fram (vilket är rätt och vilket är som det var från början).
7) Välj Close och OK.
8) Spara rutten.

Nu kommer signalen att fungera korrekt i spelet.

Hoppas det hjälper, det fungerade i varje fall utmärkt för mig.

/ Mikael
mikael512 besöker inte forumet just nu