- Hej Pson !
Passar på att tacka för din X2:a!
Har dock ett par saker att anmärka på, men se det snarare som ett steg i riktningen att få en bättre X2:a som stämmer bättre överens med verkligheten.
- Förarens placering i hytten: I denna, X2000 Photorealistic 1.0, sitter man till höger istället för till vänster som man ju gör i verkligheten i en X2:a. <img src=icon_smile_dissapprove.gif border=0 align=middle>
Hur och var man ändrar i filen x2000.cvf har jag skrivit om här: http://msts.e-buzz.net/forum/topic.a..._ID=4026#14788
(Sökvägen i den tråden gäller självklart inte sökvägen till den x2000.cvf som följer med X2000 Photorealistic 1.0.)
- Strålkastare: På X2000 Photorealistic 1.0 så lyser strålkastarna på tåget fel, sett enligt Svensk standard. Strålkastarna skall lysa som tex på Linx X2000, dvs:
Halvljus: Dom två nedre lyser svagt samt dom två övre lyser svagt.
Helljus: Dom fyra undre lyser starkt samt dom två övre lyser starkt.
- Slutsignaler: På X2000 Photorealistic 1.0 så lyser slutsignalerna på tåget fel, sett enligt Svensk standard. Slutsignalerna skall lysa som tex på Linx X2000, dvs:
När halvljus är tänt: Båda slutsignalerna blinkar samtidigt varje gång och inte varannan gång.
När helljus är tänt: Båda slutsignalerna blinkar samtidigt varje gång och inte varannan gång.
Att fixa detta är jag ingen expert på och kan därför inte hjälpa dig men skicka ett mail till
Chessie System, forumets expert när det gäller ljus till MSTS, och se om han kan hjälpa till trots att han sagt att han lagt av i en tidigare tråd. Frågan är ju i alla fall fri och jag håller tummarna.

(Då kanske han även kan lägga till AI-ljus. <img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle>)
Mvh R o g e ®