Visa ett inlägg
Gammal 2020-04-28, 22:54   #54
ADDE
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2012
Inlägg: 1 378
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av ADDE Visa inlägg
Sen saknar jag ATC-skylten med en svart prick mot vit bakgrund. Vi har en svart prick mot gul bakgrund, men mälarbanan har en massa med den vita varianten, som är placerade några stolpar före nästa försignal, speciellt på enkelspårssträckor.
Det är denna tavla jag saknar: "Försignalbaliser". Du kan kalla den för "SE sign ATC Distance"

EDIT: Mer text efter bilden!



https://jvgfoto.se/signaler/tillata-...signalbaliser/

Samma romb kan användas för att skriva in text för systemtavlor, t.ex. System S, System E2 osv. alla dessa system finns att läsa om här: https://www.jarnvag.net/banguide/signaler

Slutligen, om du kunde göra repaint av SE Speedsign med ATC-pilar som pekar upp och ner så kan jag trixa med så att siffrorna försvinner. Dessa skyltar används på banor med hastigheter högre än 160, där besked ska ges i ATC-systemet ombord på tåget.

Ja, åhjag tror "fortsatt körtillstånd" har samma storlek som SE speedsign.
__________________
Mvh SummerADDE

Alla mina projekt till Train Simulator Classic är nedlagda. Jag kommer härmed fokusera på att skapa rutter och innehåll till Train Sim World i fortsättningen.

Alla mina downloads på Google Drive kommer att tas bort permament den 31:a agusuti 2024.

Senast redigerad av ADDE den 2020-04-28 klockan 23:08.
ADDE besöker inte forumet just nu   Svara med citat