Ämne: Tane
Visa ett inlägg
Gammal 2016-05-26, 10:35   #473
Nils Blid
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2009
Ort: Malmö
Inlägg: 2 055
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av korvtiger Visa inlägg
Det är bara att rotera minimap-kartan med piltangenterna. Om du istället för gå in i minimappen bara zoomar ut kameran direkt i världen så kommer du automatiskt att hamna i minimappen. I denna version av minimappen är dessutom kompassen åt samma håll som du hade kameran åt när du zoomade ut och roteras som du flyttar kompassrosen, på exakt samma sätt som det gjort i Trainz sedan åtminstone TRS2006.


Inget som sker varken för master eller scenerysignaler för mig. De namn som jag skriver in är de som står där. Är du säker på att du inte råkar hålla ned shift-tangenten efter att ha skrivit in startparentesen eller liknande?
Mycket säker på uppgifterna. Jag inte bara dubbelkollar, trippelkollar också. Funderar på om det kan ha något med databasen att göra. Däremot fungerar det äldre signalsystemet förträffligt - genomgående bara små bokstäver i konfigurationen,

Nisse
Nils Blid besöker inte forumet just nu   Svara med citat