Visa ett inlägg
Gammal 2013-09-28, 03:47   #29
Kungsfisk
Medlem
 
Reg.datum: May 2013
Ort: Skåne
Inlägg: 396
Standard

Dessa nya pyloner och kontaktledningar är härligt ögongodis, men det är inte möjligt att använda dem utan att det blir gap i ledningarna.
Detta eftersom allt är en absolut längd. Detta utgör inte något problem på långa sträckor, men när vi närmar oss bangårdar, växlar och
stationer i allmänhet blir det väldigt knepigt. En vanlig X växel mellan två spår kan inte genomföras utan gap. Men, jag hittade en video som löser problemet!

Video: https://www.youtube.com/watch?v=_XZ_rBXTtmk

Att skapa ett verktyg som detta hade gjort susen!
Jag märkte att newS kontaktledningar redan har de noder som beskrivs i videon, och att man kan använda andra kontaktledningar från andra skapare (men de passar naturligtvis inte).
Är det möjligt, att i stort sett kopiera koden från GE och ersätta kontaktledningsbilden (texturen) med den svenska varianten(erna)[eller hur det nu funkar ]?

Jag har två andra frågor.
Är det någon som vet vad "Auto Filter Results" gör?
När två spår är nära varandra verkar inte de automatiska verktygen
fungera, kan man kringå detta utan att ta bort spår för att sedan
addera dem igen?

I övrigt fungerar allt utmärkt och jag bygger rutter som aldrig förr!!

(Det är naturligtvis möjligt att jag missat något fiffigt verktyg som ligger gömt någonstans som redan löser detta problem)
Kungsfisk besöker inte forumet just nu   Svara med citat