Citat:
Ursprungligen postat av ekankal
Har svårt för att tro att du behöver några tillstånd för det, så länge du inte har ändrat på några mesh-filer, eller målat om något, eller gjort några andra ändringar som inte har med uppdateringen att göra.
Skulle däremot tro att dom som har tillverkat sakerna enbart blir glada för att du har lagt ner jobb och fixat så att det är fler användare, till nyare versioner av Trainz, som också kan få glädje av objekten.
Möjligen kan vissa ha kravet att deras objekt inte får laddas upp på annan plats än DLS (brukar oftast stå i configfilen i sådana fall).
Det som är viktigt är väl att du KLART OCH TYDLIGT påpekar att du bara har uppdaterat objekten, och att du lika KLART OCH TYDLIGT uppger vem som är skapare /author till orginalen.
|
Helt rätt, Ekan, vilket jag också påpekar i det första inlägget; Author ID-namnet MÅSTE vara det rätta. Man kan rädda objekt genom kloning förutsatt att rätt Author ID anges. Går det att göra, hur gör man?
När det gäller obsolete objekt dyker de bara upp när jag öppnar Content. Hur har jag ingen aning om, men, som konspirationsteoretiker, trorjag att det har något med N3v-politik att göra. Jag tror att problemet kan accelerera.
Har tagit fram lite bilder som dels visar lutningsstolparna i Content. Dessa består av 26 filer varav två är obsolete. Konsekvenserna vissar jag i bilden från Surveyor - ingen lutningsstolpe går att installera. Självklart har jag försökt att installera stolparna på nytt, committat, databasreparerat etc.
Jag har tre datorer med TRS 2010 installerat; två XP och en splitter ny Win 7. Alla har drabbats.
Närmast skall jag nu pröva att plocka bort allt som har med lutningsstolpar att göra ur Content och installera på nytt.
Nisse