Visa ett inlägg
Gammal 2012-07-06, 11:08   #1
Nils Blid
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2009
Ort: Malmö
Inlägg: 2 055
Standard Det omöjliga har skett

Nu har jag verkligen anledning till att citera mig själv: Trainz gör det omöjliga möjligt.

Så här: Jag har mergat två DEM-banor – en gammal med med bangård och samhälle samt spår åt olika håll med en splitter ny DEM-karta. Passningen med min huvudbana (DVVJ) och och den nya DEM-kartan satt perfekt – såväl sidledes som höjdledes.

Döm till min stora förvåning när jag upptäckte att spåret mellan bangården och den nya DEM-kartan FÖRLÄNGTS två kilometer. Till saken hör att jag tidigare kollat måtten i den gamla DEM-kartan från station till där järnväg och E45 korsar.

3-4 baseboards har lagts till på något obegripligt sätt Konsekvensen blev att jag fick lägga till en massa åkrar som inte finns i verkligheten och att banan – jag använder kilometerstolpar – har förlängts från start till mål.

Nu är det nog fel av mig att skylla på Trainz, Radio Mobile ligger väl närmare till hands eller möjligtvis – undertecknad på något sätt.

I kartan härunder har banan förlängts cirkus två kilometer.mellan pilarna. Även i övrigt verkar passningen stämma hyfsat. Den röda linjen markerar gränsen mellan den gamla och nya kartan

Nisse
Bifogade bilder
Filtyp: jpg Minikarta.jpg (116.9 KB, 67 visningar)
Nils Blid besöker inte forumet just nu  
Svara med citat