Citat:
Ursprungligen postat av Nils Blid
Frågan ursprungligen var hur man öppnar Fraps gratisbilder. För att göra det i Photoshop krävs att man anger filformatet - BMB i det här fallet. Det behövs inte i Gimp. Däremot om man skall spara är det jpeg (för Forum) som gäller.
Screenshots fungerar bra när det gäller enstaka bilder direkt från skärmen, men när det gäller flera bilder ur spelet - Trainz i det här fallet - är Fraps ett klart bättre alternativ.
Hur den röda rälsbussen blivit vit är ett mysterium. Hade det varit 1 april skulle jag gissat att den röda färgpatronen i datorn var tom.
Spyfrog: Jag cyklar aldrig. I Malmö är det livsfarligt. F ö har jag hållit på med bildbehandling sedan 70-talet. Lämnar aldrig ut en bild i Forum utan att den är bildbehandlad.
Nisse
|
Frågan från början var hur man reskinnar (hur man laddar upp bilder var bara en fråga för att visa problemet...).