Citat:
Ursprungligen postat av Dson
Pheew, jag trodde nästan att du dragit igång någon tyst protest mot Jämtland. Höll nästan på att larma JRA (Jämtlands Republikanska Armé) där ett tag 
Åre (station) har ju faktiskt också en rätt viktig roll i det svenska järnvägsnätet, men framförallt för turismen i västra Jämtland.
|
Åjo, hur gärna man än velat låta bli så måste man ju tänka på vad som är viktigast för järnvägen. I valet mellan tyst protest mot jämtland och att skippa en viktig linje blev valet rätt enkelt. Sen vill man ju helt klart inte ha en massa surjämtar över sig heller
Av liknande anledningar fick man ju avprioritera sin egen hemort till fördel för hålan Hällnäs som tyvärr har högre järnvägshistoriskt värde och ligger alldeles för nära för att klämma in två stationer i spelet.
Ack, vilka offer
Nåväl.
Utbudet av Svenska orter utökat med Storlien
Trondheim sluter sig till Narvik och Oslo som de tillgängliga norska orterna.