Visa ett inlägg
Gammal 2012-01-26, 17:26   #2
ekankal
Veteran
 
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Sundsvall
Inlägg: 4 079
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av lan Visa inlägg
Det "AJS Groundplane Mesh Library" som andi06 gjort till normalspårsfordon är på tok för bred för smalspår och speciellt för 600 mm. Så jag har gjort ett nytt bibliotek för smalspårsfordon vars bredd ligger kring 2,1 m. Jag kommer att införa detta på alla smalspårsfordon jag bygger så småningom.
I halvmeterssteg kommer det att täcka fordon med längder från 1,5 m upp till 14 m.

Som exempel den container i config.txt för HFJ Motorvagn som lägger en markskugga under vagnen. Vagnen är 5,85 m l.ö.p. och buffertarna tar 0,6 m, så jag väljer meshen "groundplane5_0m.im" i config:

Så här ser det ut i mesh-table till vagnen:


groundplane
{
mesh-asset <kuid:67375:100545>
mesh "groundplane5_0m.im"
att "a.groundzero"
auto-create 1
att-parent "default"
}

a.groundzero är en punkt i 0,0,0 (eller i fordonets mitt på z = 0) och en bild hur det ser ut i Trainz.

Finns strax på Download i detta forum för testning och synpunkter i den HÄR tråden !
Jag vet inte om du har upptäckt det, men när man lägger till en orginal groundplane, så behövs ingen att.point för att det ska funka.
Man behöver bara välja lämplig im-fil, sen skriver man in i configen som till en vanlig "shadow", dock med tillägget auto-create 1.

Kan ju vara bra att vet för dom som vill lägga till underskuggor på lok å vagnar själv.

PS: Gäller inte på dom få saker som har "mittpunkten" förskjuten.
__________________
Ekan
ekankal besöker inte forumet just nu   Svara med citat