Citat:
Ursprungligen postat av Nils Blid
Jag har TRS 2009 och som har versionsnumret 44653. Den här versionen, också kallad 3.3, är i princip 2010 - men utan lager. Fungerar bra.
Nisse
|
Om vi ska vara helt korrekta, och det vill vi ju.
3.3 är versionsnumret och 44653 är build.
Det blir förvirrande då taggen i config.txt heter trainz-build, fast det handlar om Trainz Version. Den taggen borde heta trainz-version i stället, med det är omöjligt att ändra på nu som ni förstår.
Det som är viktigt är att Trainz Version har samma nummer eller högre än den version som tillbehöret (objektet, asset) har (trainz-build i config).
Det är det som gäller, inget annat. Den build som ni har på själva utgåvan av programmet (och patchar) är bara ett index som talar om vilket nummer i ordningen som Auran/N3V har kompilerat denna version. Och då gäller det alla versioner från begynnelsen till TS12.
T.ex. TS2009/SP4 har samma version (3.3) som TS2010, och där är alla assets, och banor som ni bygger kompatibla med varann. Att TS2010 kan skapa olika lager, men inte TS2009, ligger i användargränssnittet. TS2009/SP4 kan alltså
hantera lager, men man kan inte välja dom (och skapa nya), i Surveyor.