Citat:
Ursprungligen postat av Bengan
Nu fick jag en massa myror i skallen.
Gick in på banan Exempeljärnvägslinje och fick en massa felmeddelanden. Som jag inte fick första gången, som jag tittade på exemplet.
Har provat att radera och installerat banan på nytt, men felmeddelandena återkommer. Har ej satt ut något lok, vagn eller något annat. Felmeddelandet med den röda punkten, kommer direkt vid start.
Det som ger mig mest myror i skallen. Är att jag bestämt har för mig, att i Driver Setup. Så fanns det 2 st förare, som väntade på att Ue sattes ut. Ue 1 hade körorder vänta 10 sekunder och sedan köra till Ekeberga. Ue 2 ingen körorder. Eller har jag helt enkelt, bara drömt för mycket om signalpaketen när jag har sovit?
.
|
Detta fel har jag också fått, vid ett tillfälle. Det är en driver setup som inte har något lok, som har kommit med av misstag. Denna setup ligger kvar från någon tidigare test. Åtgärd: Sätt ut ett lok och tilldela en förare och spara sessionen med nytt namn.
__________________
svenolov
I Trainz vet man att det omöjliga är möjligt (bevingade ord myntade av Nisse).
Senast redigerad av svenolov den 2011-08-15 klockan 16:53.
|