Ämne: STW Problem
Visa ett inlägg
Gammal 2011-07-11, 18:39   #6
Rasmus96
Medlem
 
Reg.datum: Sep 2010
Ort: Stockholm
Inlägg: 390
Standard Historen om hur det blev såhär.

Okej ja jag ska försöka berätta hur detta gick till. Mitt Trainz fungerade felfritt innan detta hände!

Såhär var det. Jag tog jobbet att hjälpa en annan här att bygga en bana. Jag skulle bygga landskapet. Han mailade mig banan men den fungerade inte. Vi försökte få det att fungera tillsist kom vi fram till att jag måste patcha mitt Trainz.

Det tog timme efter timme att patcha tillsist trodde jag att det laggade så jag stängde ner allt. Då hade jag gjort första misstaget.
Jag skrivde att det inte fungerade då svarade han med att jag då var tvungen att avinstallera Trainz för att installera om det.
Jag gjorde så och patcha om spelet. Denna gång fungerade det.

Men när jag startade mitt Trainz så fungerade banan som jag skulle hjälpa till att bygga.
Men mycket fungerade inte och spelet laggade rejält. Mycket av det svenska som fungerat förut hade fått röd text och fungerade inte längre.
90% av de svenska tågen fungerade inte heller.
Jag gjorde en hel del försök att få spelet att fungera igen men utan något resultat.

Jag blev sur över att det inte fungerade så jag avinstallerade Trainz och la allt på is nu i några månader. Därför jag varit rätt frånvarande med kommentarer på detta forum den senaste tiden.

Men då och då tittade jag på screenshot tråden och såg alla fina objekt och tåg. Såg alla fina banor som folk gör. Blev sugen på att själv börja bygga igen.

Tillsist blev suget att få bygga för stort så jag installerade Trainz igen. Jag patcha inte spelet denna gång.
Tänkte bygga en påhittad skånsk kustbana som slingrade sig vid havet.
Men jag trodde att jag skulle få installera om allt igen. Men när jag startade spelet så fanns allt kvar men mycket fungerade inte heller. Jag försökte fixa problemen men det gick inte.

Jag har även tryckt "Delete" på vissa föremål i content manager. Sedan installerat om det men det uppstår bara samma fel och fungerar inte i Trainz.

Jag har nog gjort många fel!? Men nu undrar jag om det fortfarende går att rädda mitt Trainz och få allt att fungera igen? Annars undrar jag om det går att ta bort objekten och sedan ladda ner de igen så att allt fungerar igen?
Eller är det bara att kasta Trainz i papperskorgen?
Rasmus96 besöker inte forumet just nu   Svara med citat