Ämne: Pisstråden
Visa ett inlägg
Gammal 2011-02-20, 20:52   #13
simonbertilsson
Hyttåksfettischist
 
Reg.datum: May 2005
Ort: Mjölby
Inlägg: 366
Skicka ett meddelande via MSN till simonbertilsson
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Mikey Visa inlägg
Nu låter jag säkert väldigt okunnig, men normalt sett får jag ut över 100 bilder ur en laddning batterier, och idag gav jag mig ut med en ny laddning. Ute var det ca. -12 grader och frisk vind, och när jag skulle ta min fjärde bild så dog kameran p.g.a "Batteriet slut". Lite småsur försökte jag liva upp den igen, men det var lönlöst. När jag väl satt på tåget hem igen och kameran var uppvärmd så fungerade den igen, och visade fullt batteri. Någonting tycker tydligen inte om det svenska utomhusklimatet.

Är det fel på min kamera (Nikon L110), eller på mina hyperbilliga Net-on-net-batterier (10st AA-batterier, 19:-) som jag alltid har använt mig av? Någon som har några tips på hur jag kan få det att fungera bättre? Fungerar det bättre med litiumbatterier?
Prova med laddningsbara NiMH-batterier istället. De brukar funka bättre i alla väder, och särskilt i kalla. Jag har själv provat engångsbatterier i kameror, och de brukar ta slut väldigt väldigt fort.
__________________
Fotointresserad lokförare

Besök gärna min fotoblogg simonbertilsson.wordpress.com
simonbertilsson besöker inte forumet just nu   Svara med citat