Visa ett inlägg
Gammal 2011-02-10, 19:51   #1
ingmar
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2004
Ort: , , Sweden.
Inlägg: 25
Red face Ostkustbanan forts. Dalarna Stambanan

Hej.

Jag har sedan något år tillbaka fortsatt bygga på ostkustbanan som lades in på det här forumet för några år sedan.

Det första sträckan i början var från Stockholm C - Arlanda C med mellanliggande pendeltågsstationer.
Nu har jag byggt vidare på linjen, både på verklighet och fantasi. Sträckan Stockholm - Arlanda är byggt på verklighet när det gäller hur långt tid det tar att åka sträckan. Det jag har byggt vidare stämmer inte alls i hur avståndet mellan stationerna är i verklighet.
Hursomhellst så har jag byggt vidare via Knivsta och upp till Uppsala.

-"Från Uppsala"-

Uppsala C -(några utvalda små stationer)- Gävle C - Ljusne - Söderhamn - Iggesund - Hudiksvall C

Uppsala C - Morgongåva - Heby - Sala - Avesta Krylbo - Avesta Centrum - Hedemora - Säter - Borlänge - Falun C - Hofors - Storvik - Sandviken - Gävle C

-"Från Gävle C"-

Gävle C - Ockelbo - Lingbo - Holmsveden - Kilafors - Bollnäs - Järvsö - Ljusdal - Ånge - Bräcke - (delar sig en till Östersund och en till Umeå C)

Vissa stationer har jag försökt göra så likt det riktiga som möjligt, och vissa har jag bara gissat mig fram hur stationerna på ett ungefär ser ut. De stationer jag har jobbat mest på är Ånge och Borlänge C.

Sen då till de s k fantasisträckorna. Båda sträcker sig från Borlänge C. Den ena går söder ut till Romme (Romme Alpin) där det är slutstation. Den andra sträckan är den som går mot Vansbro och Malung. Här är inte alla mindre mellanliggande stationer inlagda, men däremot så har jag elektrifierat banan för att jag har gjort en ny fortsättning från Malung till bl.a. Limedsforsen, Sälen och slutstation Särna.

Jag ska försöka lägga upp bilder från banan.
Jag hade tänkt att lägga upp banan i samband med detta meddelande, men det gick inte. Den säger att "säkerhetsbevis" saknas. Jag är ny med allt vad det gäller att lägga upp filer på forum, och hur man ska bygga på Trainz, så jag ber er att ha tålamod med det.

Däremot så vore det guld värt om någon vet hur man lägger upp banan. Jag fick en genomgång av en mycket hjälpsam person på forumet hur man gör om banan till cdp fil och hur man lägger upp i forumet, men sedan dök meddelandet upp.

mvh
Robin
ingmar besöker inte forumet just nu  
Svara med citat