Visa ett inlägg
Gammal 2010-12-21, 18:00   #8
lan
Veteran
 
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av bear Visa inlägg
Leoj, nu tycker jag att du är ganska drastisk. 200 m är inte särskilt långt bort. Någonstans mellan 100 och 200 m kan man börja fundera på att plocka bort smådetaljer. Riktigt drastiska åtgärder skall man nog vänta med tills man är någon kilometer ifrån tåget om det inte skall synas allt för mycket. Sedan är det ju lätt att fixa LOD genom att plocka bort detaljer, men att göra helt nya modeller och få övergången snygg är ju ganska mycket jobb. Framförallt så käns det lite misslyckat att kräva en extra LOD textur med tanke på ommålingar och annat, det är nog lämpligt att se till att samtliga LOD går att mappa på samma textur.
Det gängse sättet är att använda samma textur men miska formatet, sen kan man plocka bort animationer ganska snart men att ta bort attached meshes med "culled" får man vara försiktig med.

Bra om debatten fortsätter här så vet jag den dagen jag kommer dit!? Bear och Leoj bör vara bra betatestare när en LOD-variant föreligger (just nu finns bara en backdrop på M2).
Men planeringen fortsätter.
__________________


"Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti
LAn
lan besöker inte forumet just nu   Svara med citat