Visa ett inlägg
Gammal 2010-05-29, 14:04   #9
_gege
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2007
Ort: Borlänge
Inlägg: 480
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av korvtiger Visa inlägg
Varför lägga ned "skiten"? Bara för att vi inte kom till final? Hur hade det låtit om vi vunnit hela baletten? Då hade det minsann inte varit snack om att lägga ned det hela!
Skärpning! Man måste kunna ta ett nederlag!
Då hade det låtit exakt likadant. Ingen gläds mer än jag åt att den än en gång gick åt skogen för Sverige, som är experter på att haussa upp förväntningarna inför alla stora tävlingar. Det är ju inte ens en musiktävling längre, bästa låten vinner knappast. Dessutom allt det som Pussgurkan skriver med kompisröstning länder emellan och så vidare.

Har Sverige inget bättre att skicka än en dussinballad så är det väl lika bra att låta bli att bidra, eller? Lägg ner skiten istället om det inte går att fixa en bättre tävling. Numera är det ju bara tio tusen deltävlingar, allt för att tv och media ska kunna sälja så mycket reklamtid och utrymme så möjligt i samband med det förbannade schlager-spektaklet.

Ett argument som ofta används i dessa sammanhang är att "det har ju alltid funnits" eller "det är ju tradition". Tänk om alla skulle tänka så, vad mycket vi hade gått miste om.
_gege besöker inte forumet just nu   Svara med citat