Tycker du ska fråga här istället:
http://www.sweclockers.com/forum/86-...atorer-koprad/
Men fråga dig först vad du ska ha datorn till? Och vad får det kosta? Det kan vara bra för andra att veta om du behöver bara burken eller en komplett dator (låda, skärm, os mm). Kan du sätta ihop datorn själv? Är du märkesfanatiker eller spelar AMD, Intel, Nvidia, ATI ingen roll?
När det gäller Intel, så brukar man säga att välj I5 750 för spel och I7 930 för tyngre program. För AMD så blir det Phenom2 955 (eller 965) för spel och X6 för tyngre program.
Intel är lite dyrare, men ger lite bättre prestanda i spel. Skulle jag köpa ny dator idag och den får kosta runt 12000, så blev det AMD X6. Ok, det finns inga spel eller program än, som utnyttjar dom optimalt. Men man får tänka framåt och att datorn ska hålla ett tag!