Apropå ladda hem saker
Jag har laddat hem en och annan bana och då följer det med en massa grejor. Annars är det väl så att man söker upp det man vill ha just för ändamålet och söker på DLS.
Problemet när man får grejorna som kommer med en bana är, som tidigare sagts, att de heter något obegripligt som exempelvis 03CB938 som är ett bostadshuskomplex.
Därför har jag påbörjat ett gigantiskt projekt där jag tagit skärmbilder på allt som jag har och sedan katalogiserat dessa i en bildbank med sökfunktion. Vill jag exempelvis ha en bro för 2 spår så kan jag söka på det och sedan bläddra bland just de bilderna. Kanske jag senare kan lägga ut biblioteket till alla så det kanske kan vara till lite hjälp när man vill ladda hem något. Själva grundfilen ligger i FileMaker Pro, men det tror jag inte alla har, så jag tänker spara det som en Adobe PDF-fil. Bilden här är skärmdump från FileMaker Pro.
Hälsningar
__________________
Benkegbg
Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg.
|