Visa ett inlägg
Gammal 2002-11-04, 16:42   #7
niofem
Guest
 
Inlägg: n/a
Standard

Citat:
quote:
Citat:
quote:
Snälla mark, skulle inte du kunna vara snäll att skriva en liten lektion i holländska här i OT-forumet? (Om du vill altså)

MVH Dson i Sandviken.
Hej,

Jag ser din fraga bara just nu, ursäkta. Du kan titta på http://www.geocities.com/Athens/Acro...ndexdutch.html för svenska lektioner för Holländare. Jag följer en svensk kurs just nu, men jag tror att det väre mer komplicerad att lera holländsk för en svensk.

Lite över mig: jag bor i Utrecht, Nederländerna, som är en känd järnvägsknut. Jag var i Sverige för 5 gånger, komma oft i Söderhamn. Där bor vänner av mig (och det finns järnvägsmuseet i område). Tror att det är inte lång från Sandviken?

Mvh

Mark

Jag vill inte på något sätt agera ordmärkare, men eftersom du ändå håller på att lära dig svenska tänkte jag påpeka en sak, nämligen: i svenskan säger man inte "vänner av mig", som i engelskan (friends of mine). I stället skriver/säger man vänner till mig.

____________________

Med vänliga hälsningar
Lukas Nilson

www.s-klass.cjb.net


Edited by - niofem on 04 November 2002 16:48:08