Visa ett inlägg
Gammal 2008-11-08, 18:15   #8
Eric B
Tidigare ssg
 
Reg.datum: Apr 2004
Ort: Stockholm Söderort, Stockholms Län
Inlägg: 603
Skicka ett meddelande via MSN till Eric B
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Robert
Blåstick skulle man kunna kalla det. Cyannyanser brukar man få fram om man har en jämn andel blått och grönt i bilden, som du har här.

Rätta mig om jag har fel.
Hm jag är tveksam jag. Blåstick för mig är när en bild har en tendens att se mer blåaktig ut än vad den är dvs en mörkare blå nyans än denna. Blåstick för mig är när tillexempel betong som normalt har grå färg har en tendens att se lite blåaktig ut. Färgstick är väl mer en korrekt benämning isåfall. Men då kan det vara vilken färg som helst som tenderar att ta över vitbalansen i en bild.

Exemplet nedan är en bild från Skövde jag tog för ett tag sedan. Har medvetet redigerat den överdrivet för att framhäva blåstickseffekten. Här ser man tydligt hur den gråa nyansen tenderar att bli blå tillexempel.

__________________
http://puggen.deviantart.com/

Senast redigerad av Eric B den 2008-11-08 klockan 18:20.
Eric B besöker inte forumet just nu   Svara med citat