Hej.
Jag har en
AMD Athlon 1.4 GHz CPU
Gigabyte 7DX (AMD761/VIA686B chipset) MoBo
256 MB DDR-266 RAM
Quantum Fireball 40GB 7200rpm HDD
Leadtek Winfast GeForce2 MX 64 32MB grafik (GF2 MX 200 chip)
Jag har installerat alla senaste drivers jag kunde hinna/komma på (AGP-driver från AMD, IDE busmaster-driver från VIA, Grafik-driver från Leadtek + uppdaterat till senaste drivers från Nvidia).
Jag har därefter kört 3DMark2001SE build 300 och fick bara 1290 poäng. Enligt
http://www17.tomshardware.com/graphi...charts-05.html borde jag ligga runt 2380 poäng. Av någon anledning vill min dator inte köra game test 4, men det borde väl inte påverka resultatet så mycket (nästan 1000p).
Någon som har något tips?
Jag såg just att Nvidia har släppt nya Detonator 40 idag, så jag är igång med att ladda ner den nu. Men den hjälper nog inte så mycket på mitt grafikkort.
MSTS brukade göra "periodiska" hack och max 10-15 fps när jag körde det i 1024x768. Nu har jag ställt ner det på 800x600 och den kör lite bättre i fps:en, men där är (eller var, för jag har inte kört i några veckor) fortfarande de där "periodiska" hacken. Jag har alla andra inställningar på max, så jag får väl pröva att ställa ner lite grejer och se om det hjälper.
MVH,
Istvan