Har haft väldigt lite tid att vara här och bygga på tåget den sista tiden, men tåget har blivit bra mycket mer avancerat sen sist. Det är lite som om jag aldrig vill släppa ifrån mig den, alltid någon man kan finslipa på. Men den kommer så fort som möjligt, jag vet jag drar ut enormt på tiden, skyller på att jag är en amatör som inte vet något.
Lite nyherer:
* Man kan ändra destinationsskylten mellan Ropsten-Gåshaga, AGA, eller Ej i trafik. Genom att trycka ctrl+8.
* Slangarna mellan vagnarna är korrekt placerade och ändras beroende hur många vagnar man kör.
* Felaktigheter i förarhytten är korrigerade, som saker som satt lite snett.
* Fungerande förarhytt, med bland annat nya funktioner från MSTSbin som när dörrarna är öppna lyser en lampa.
* Förrarhytten har fått en nattlig variant som sätts automatiskt på när man kör på natten och i tunnlar.
* Man kan nu titta åt vänster och höger i förarhytten.
* Fungerande "Headout view"
* Många små fel korrigerade på formen.
* AI tåg har fungerande lampor.
* Inredningen är satt på "half bright", så den lyser upp på ett trevligt sett på natten.
* Strömavtagaren kan blixtra till (hela 10 states, hehe).
* Man kan nu öppna båda sidors börrpar, och då se igenom, vilket man inte kunde innan.
* De blåa listerna runt säterna fungerar.
* Smutset runt tåget fungerar.
* B30Bn har fått en riktig inredning.
* Några färger har blivit mer verkliga, tex taket, och fönstrerna.
Dock lite små problem kvar såg precis nu 2 nya fel som måste ordnas.
Ljudet har jag nog kommit på vad jag gör fel med, så riktigt ljud kommer tågen att ha hoppas jag.
En sak till när den kommer blir det v1.0 och ingen beta eller sådant.
Men innan det så undrar jag om någon är intesserad att vara beta testare?, skicka PM så får vi se.
Storleken på zip filen är jag lite orolig för också, den kommer att bli 15MB+ (just nu 15MB). Forumet tillåter max 1.95 MB så det blir en fil i många delar. Får prata med Fredrik först också kanske inte så bra att göra så.
ss1309 väldigt trevligt att du hittade hit

(är också medlem i spårvägssällskapet förresten). Har just lärt mig att få till en fungerande förarhytt till MSTS, men tyvärr vet jag ej vad alla spakar och sådant gör, har gissat mig fram hittils, ganska säker på att jag får göra om en del. Bifogar en bild på förarhytten med numer på skulle vara jättesnällt om du kunde PMa eller skriva här vad alla de där sakerna gör.
316, 611 och 320 på väg till Ropsten:
Sista tåget till AGA, på grund av att 21 lampan i skylten på 611 har slocknat får 320 följa med (nej men den har faktiskt försvunnit, så måste fixa det):
Blåa listerna som är onödigt mycket datakrävande för en sån liten sak, men tycker det ser bra mycket bättre ut...
Fin fem fel mot den gammla förarhytts bilden jag postade ^^: