Visa ett inlägg
Gammal 2002-09-27, 00:58   #1
t_jons
Junior Member
 
Reg.datum: Mar 2002
Ort: Skellefteå, , Sweden.
Inlägg: 17
Standard Trångt på spåret

Hej!

Jag undrar om det finns någon aktivitet med riktigt mycket trafik på spåret? Kanske så mycket att man på enkelspår tvingas till tågmöte med stopp vid rött. Ser alldeles för få röda signaler eller mötande tåg i de aktiviteter som finns.

På svenska enkelspår så är det ju ofta sådana tågmöten. Jag åker själv ofta med Tågkompaniets nattåg på övre Norrland och där är det ofta stopp på grund av mötande godståg. Ser inget fel med det utan som en rolig företeelse i tågresandet. En chans till en historisk paus när tåget stannar på en nedlagd station som exempelvis Åsträsk för att möta tåg.

Finns det förresten någon som målat Tågkompaniets material förutom det röda Mittlinjen-setet?? Kanske sovvagnar, liggvagnar och panoramavagnar?

t_jons besöker inte forumet just nu