Visa ett inlägg
Gammal 2007-10-11, 16:36   #2
knebert
Medlem
 
Reg.datum: Mar 2003
Ort: Nol
Inlägg: 1 151
Skicka ett meddelande via MSN till knebert
Post

Citat:
Ursprungligen postat av Schulz
Hej!

Behöver hjälp med ett köp av en hårddisk. Jag har ju bara 90GB på C just nu och vill ha en disk på minst 500GB åtminstonde.

Jag kör med en Dell Dimension 8200 som är på 2Ghz.

Hur ska jag välja rätt märke? Är alla SATA eller Seagate kompatibla med min dator?

Nyfiken på tips om uppgradering av Mhz också. Ge gärna tips, uppskattas rejält!
Hej

Först och främst får vi nog reda ut begreppen lite.
Nu är jag inte så bra på att skriva förklaringar men jag hoppas att du förstår ändå, annars får någon annan förklara.

SATA eller Seagate

SATA = ett gränssnitt (kallas det så?) med en snabbare accesstid än vad IDE (PATA)-diskarna har. Kan inte säga på rak arm vilken skillnad i hastighet det är.

Seagate = Ett varunamn precis som Samsung. Både Samsung och Seagate tillverkar både SATA och PATA-diskar.

Sen om du kan använda SATA beror på vad ditt moderkort klarar av. Det bör stå om detta i manualen. Som regel finns det 2 st SATA-kontakter på moderkortet. De är mindre än vanliga IDE-kontakter.
Om man kopplar in 2 st SATA så kan man köra de i ett RAID-system, men vad detta är vet jag knappt själv, bara något som jag sett och inte brytt mej om eftersom jag inte använder detta.

Kan väl tillägga att priserna på diskar är inte så höga så ju mer Gb det finns på disken desto mer får man ut för pengarna. Köpte själv en Samsung IDE 250 Gb för 599:- och samma butik sålde en 200 Gb för 595:-. Så det lönar sej att kolla priserna mer än en gång, kan tillägga att priserna på SATA-diskarna ligger i samma prisklass. (I varje fall där jag handlar.)

Ny processor och moderkort:

Kan säga så här. med det som finns idag så måste du nästan byta ut både moderkort och minne för att klara en uppgradering. Det beror helt och hållet på vad din burk innehåller idag.

Det finns 2 typer av minne varav den ena är en äldre modell.

SDram och DDRram. Har du SDram så är det en ganska gammal modell och för att kunna uppdatera detta system så måste du köpa nya grejor. Det är utdött.

DDRram finns det 2 st av: DDR och DDR2. Det är 2 helt olika typer av minnen. DDR är ett minne som fortfarande finns men det är på väg ut. Kavr finns då bara DDR2. Skall man uppdatera sitt system så skall det vara DDR2.

Kör man tex Vista så bör man stoppa i minst 2 Gb i burken för att få det att fungera bra. XP klarar man sej med 1 Gb minne. Men som de kloke säger: Ju mer minne desto bättre går det.

Processortyper är jag inte så haj på så det överlåter jag till en annan.

Ok detta var lite om vad burken kan innehålla. Det kan innehålla sakfel men jag tror det mesta stämmer. Annars får någon annan gärna rätta till det.

Hoppas att du förstår något av detta.

MVH Kenneth
__________________
MFF SM-Guld 2010?? Javisst blev det så!

Senast redigerad av knebert den 2007-10-11 klockan 16:41.
knebert besöker inte forumet just nu   Svara med citat