Svenska 3D-Tåg - Forum

Svenska 3D-Tåg - Forum (http://www.e-buzz.se/forum/index.php)
-   Landskapsdesign - Trainz (http://www.e-buzz.se/forum/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Landskapsbygge, hur gör ni? (http://www.e-buzz.se/forum/showthread.php?t=6560)

Bengan 2004-03-16 08:07

Landskapsbygge, hur gör ni?
 
Kanske en dum fråga.
Då det helt och hållet är en smaksak från person till person.
Har suttit och försökt bygga flera gånger, men blir inte riktigt nöjd med det jag gör och börjar om på nya grejer istället.
Har provat flera olika varianter.

Lägga ut räls och bygga landskapet senare efter rälsdragningen.

Och tvärtom.

Göra landskapet och sedan försöka hitta en bra väg igenom detta med rälsdragningen.

Hur jag än gör, blir jag inte riktigt nöjd.
Så nu är jag nyfiken.
Hur gör ni?
Lägger ni rälsen först eller bygger ni landskapet först.

Bengan.

Tomas 2004-03-16 15:13

jag lägger ut rälsen och fixar lutningar, sedan gör jag landskapet, och efter det så tar jag smooth height längs spåret och får då fina skärningar/bankningar och det ser ut som om man dragit spåret genom landskapet och inte gjort landskapet efter spåret. Sen sätter jag ut luftledningar och signaler, sen målar jag ut texturer och sätter ut objekt.

tänk på att rotera texturen medans ni målar ut den, så slipper man tråkiga rutmönster. Blanda även upp en grästextur med minst en annan grästextur, gärna flera, så blir det inte enformigt.

Tomas

http://msts.e-buzz.net/stw/images/st...t4_strip4s.jpg

hgkn 2004-03-16 20:01

Jag har gjort lite demo på min hemsida.
http://cloud.prohosting.com/mytrainz/
Göran.

GN

lan 2004-03-16 23:04

Bengan,
om Du bygger med verkligheten som bakgrund kan jag bara rekommendera Mats utmärkta Tutorial hur man skapar höjdkartor.
Om Du ritar in din linjesräckning på,kartan kan Du lägga spåret och justera höjder och "gradienter" efteråt. Jag håller på att skapa Säröbanan på detta sätt. Den "topologiska kartan" är nedladdad och linjesträckningen är utlagd (i Corel Photo Paint). Håller på att anpassa vattnat i havet så att det stämmer med kartbilden (ganska kul, men tidskrävande). Sen återstår att lägga spår, finjustera höjder, gradienter, byggnader, texturer, signaler mm.

Att skapa en järnväg, efter förebild, är ungefär lika mycket jobb som i verkligheten! Tänk på att Du är Rallare! Ge inte upp, det tar tid!!!


LAn


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:38.

Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009