Svenska 3D-Tåg - Forum

Svenska 3D-Tåg - Forum (http://www.e-buzz.se/forum/index.php)
-   3D-design/Ommålningar - MSTS / Open Rails (http://www.e-buzz.se/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Hur får man in objekt i MSTS från Gmax? (http://www.e-buzz.se/forum/showthread.php?t=552)

Jocke 2002-06-23 14:58

Hur får man in objekt i MSTS från Gmax?
 
Håller på att försöka få in några enkla objekt från GMAX till MSTS, men har stött på lite problem. Får .s-filen från Gmax och har gjort det nödvändiga i .ref-filen. Men när jag ska placera ut objektet får jag medelandet "No extended shape data". Antar att det betyder att jag måste göra en .sd-fil, men jag har ingen aning om vad som ska stå i den. Nån som kan förklara?

(Ursäkta om det här kom dubbelt.)

/Jocke
http://www.e-buzz.net/forum/attachments/2283621.gif

emges 2002-06-23 15:21

Det enklaste är att kopiera en annan SD-fil och byta namn på den till ditt objekts. Tänk på att använda wordpad. I techdocs står mer om hur SD-filer fungerar.

/Mats
http://msts.e-buzz.net/da.gif

Jocke 2002-06-23 15:59

Citat:

quote:
Det enklaste är att kopiera en annan SD-fil och byta namn på den till ditt objekts. Tänk på att använda wordpad. I techdocs står mer om hur SD-filer fungerar.
/Mats
http://msts.e-buzz.net/da.gif
Hmm... Jo, det har jag testat, problemet är bara att då ger RE upp och vill "ringa hem" så fort man överhuvudtaget försöker välja objektet i menyn.<img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle>

Techdocs var fint, står många bra saker, varför har jag inte hittat dom tidigare...?

/Jocke
http://www.e-buzz.net/forum/attachments/2283621.gif


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 10:34.

Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009