![]() |
Ladda ner/installera Patchar - GER UPP SNART!!
Har försökt uppdatera min Trainz 2010 med erf servicepacks/patchar i flera dar nu efter att äntligen med fin hjälp av Er här på forumet fått ordning på färg samt kompabilitet i spelet. (klantigt av mig och inte komma ihåg det sistnämnda!!)
- har laddat in 2010:an på ny dator - funkar bra nu - men saknar servicepacken. - men de erf servicepacken TRILSKAS ordentligt..... - har ominstallerat 2010:an ett flertal gånger och försökt installera patcherna.....med resultaten "patching aborted" - har googlat på bl a installation av patchar och där stod det, om jag fattade det rätt, att varje gång man får "patching aborted" så måste spelet ominstalleras. Stämmer det? - Idag med "nya friska tag" skulle jag försöka igen. Ominstallerade 2010:an och klickade på den automatiska patchuppdateringen och trodde allt var frid och fröjd - men då kom meddelande att jag inte hade access att ladda ner patcherna??? Måste man registrera om sig på Auran Planet?? Prövade sen att klicka på "Patch trainz" under "planet Auran" i "Options" - patchen nerladdas men "Failed to extract the patch archive" - "Patching aborted". Samma sak om patcherna laddas ner till datorn och jag försöker öppna/installera dem. Jag gör tydligen något fel................men vilket???? |
1 bifogad(e) fil(er)
Jag lägger patcherna i samma mapp som TS2010 och patchar därifrån.
Om det är rätt eller fel, vet jag inte. Men det har fungerat felfritt för mig i.a.f. |
Tack Bengan - ska testa.........
|
Sorry - du måste vara registrerad. Gör det - och anteckna användarnamn och lösenord. Kommer uppgifterna bort får du ett elände.
Lycka till med tian; bästa Treainz-simulatorn. Nisse |
TACK BENGAN!!!!!!!!!!!
Har du varit i närheten så har du nog fått både stor kram, blombukett eller nåt gott kluckande i flaska!!!!! Du löste problemet - tänk att en så enkel sak som att man måste lägga servicepacken på samma bibliotek som TRAINZ 2010 för att patcha - och inga manualer finns, mig veterligen, som säger detta......men - man lär så länge man lever..... Tack Nisse för svaret också - jodå jag har varit registrerad hela tiden när jag "kämpat på"...... Har kört ca 1,5 tim nu med bl a "Little Joe" på Avery Drexel-banan som förresten är byggd efter verkligheten - kollade Google Earth - tyvärr är banan riven men går att följa i alla fall i Google Earth. Nu skall jag försöka lägga in mina USA-favoritbanor Dermmys Clovis sub 2,5 och East Kentucky igen - helt fantastiska banor..... Tack än en gång för hjälpen!!!! |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:21. |
Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009