Jag skrev mest om hur trögt spelet går eftersom datorn ju skall räcka till. Men jag hoppas kunna bestämma mig så att jag får en ny dator köpt om inte allt för lång tid.
Det jag har i tankarna är Intel 4770, GeForce 770, minst 16 GB RAM samt vilket jag ju minst av allt vill, Windows 8. Har även tänkt mig två SSD. En för operativ och program och en för just Trainz. Någon som kör Trainz från en SSD och kan berätta om erfarenheterna. Det här hoppas jag skall räcka för TS12 men undrar om det räcker för TS1?.
Jag vet vad de låsta växlarna är till för men jag tycker det försvårar den egna körningen. Speciellt på områden där växlarna ligger tätt. Ända upp i tian kunde man ju lägga om växlarna ända till man var framme vid dem med J på tangentbordet.
Så visst tolvan har ju en del förbättringar men samtidigt en del försämringar. Jag köpte tolvan när den kom men tyckte den var så mycket sämre än tian, speciellt då på min dator, så den har fått stå i hyllan ända sedan jag prövade den efter köpet.
|