Svenska 3D-Tåg - Forum

Svenska 3D-Tåg - Forum (http://www.e-buzz.se/forum/index.php)
-   Off-topic (http://www.e-buzz.se/forum/forumdisplay.php?f=15)
-   -   Bygga dator (http://www.e-buzz.se/forum/showthread.php?t=33186)

Pierre 2012-09-05 10:20

Bygga dator
 
Många är tyvärr rädda för att sätta ihop en dator själv, men det är absolut inget att vara rädd för. Dom flesta delarna kan bara sitta på ett sätt och man ser direkt var dom ska sitta. Stessa inte, utan ta det lugnt metodiskt. Mesta om monteringen står beskrivet i moderkortets manual. Det är således väldigt lätt att bygga en dator!

Jag har nu byggt två datorer (tredje på g) och dom har startat på första försöket. Har även köpt uppgraderingspaket (cpu, minne o moderkort) 2-3 gånger och inga som helst problem med dom heller.

Ok, varför ska man då bygga en dator? Man kan ju hitta en färdigbyggd dator i den prisklass man söker, men kollar man innehållet, är det alltid nått man retar sig på, t.ex. fel moderkort, fel ssd eller nått annat. Vissa ställen kan man ändra delarna så dom passar en, men då sticker ju priset iväg också. Så bygger man själv, får man det man vill ha (eller har råd med).

Finns flera guider på nätet om att bygga en dator, t.ex. den här: http://www.nordichardware.se/compone...tart=0#content och: http://www.komplett.se/k/k.aspx?acti...buildyourownpc

Ett bra forum, där man kan fråga om allt som gäller datorer: http://www.sweclockers.com/

För att kolla bästa priserna: http://www.prisjakt.nu/

Några bra butiker:
http://cdon.se/hemelektronik/cdon_%2B_sweclockers/
https://www.inet.se/produkt/6101343/...kop-over-500kr
http://www.alina.se/
http://www.maxfps.se/index.aspx
http://www.komplett.se

Lycka till med byggandet!

Totte 2012-09-05 10:32

Tack för tipset, Pierre!
Bra att du vill visa hur man bygger datorer.
Jag skulle vilja att du också kollar eller komenterar i andra trådar eller visa vad du har byggt nå´t till simmarna. Det skulle uppskattas mycket.;)

Pierre 2012-09-05 11:15

Citat:

Ursprungligen postat av Totte (Inlägg 266781)
Tack för tipset, Pierre!
Bra att du vill visa hur man bygger datorer.
Jag skulle vilja att du också kollar eller komenterar i andra trådar eller visa vad du har byggt nå´t till simmarna. Det skulle uppskattas mycket.;)

Jodå, jag kollar faktiskt i dom andra trådarna också. När det gäller bygga i tågsimmarna, så har det tyvärr stått helt still. Hade för bråttom med stockholms pendeltågslinjer till RW och det blev många fel i det bygget från start (skulle behöva börja om från början). Men har flera idéer på gång, men får tyvärr inte tummen ur ars...

Pierre 2012-09-06 16:22

Installera och optimera en ny SSD-hårddisk på rätt sätt:

http://bengansblogg.wordpress.com/20...-pa-ratt-satt/


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:13.

Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009